Родові сценарії: нав’язана доля чи корисний ресурс? Частина II

Авторка статті:
Мар’яна Пушкарук,
учасниця спільноти
“Пошуршимо?”

Привіт, друзі! Сьогодні знову шуршимо про спадок роду. Якщо ви пропустили першу частину статті або призабули ось нагадування>>> Минулого разу я розповідала про поняття «родовий сценарій» та «родова програма», як установки й світогляд наших батьків формує наше життя, що погане й хороше ми переймаємо у наших рідних.
Друга частина статті – практична. Це історія про мої відкриття, поради як і навіщо досліджувати свій рід.

Я проходила дві програми, котрі стосуються аналізу родового спадку і написання свого життєвого сценарію. Кожен раз, досліджуючи своє життя й історію моєї сім’ї, відкривала велику кількість співпадінь.

Наприклад, фактично, усі мої захоплення були в когось по татовій чи маминій лінії. Також я простежила від кого в роді мені передалася та чи інша позитивна і негативна риса характеру. Взагалі, на програму з дослідження роду йшла із конкретним завданням – зрозуміти чому мені так важко робити те, що я люблю робити, у чому відчуваю реалізацію своїх вмінь і навичок.

Я здогадувалася, що розв’язання цієї проблеми знаходиться десь на підсвідомому рівні, адже відчувала страх, зневіру, тривогу, починаючи робити цю справу (у моєму випадку – це написання статей).

Під час аналізу історій життя жінок мого роду, зрозуміла чому мені так важко дається професійна реалізація. У моєму роді, через різні історичні й особисті перипетії, жінки були працьовитими, але професійно нереалізованими. І тільки моя прабабуся любила свою роботу, хоча я не впевнена, що це була робота її мрії. Тому для мого роду це було просто неприйнято, ніби-то чуже і ненормальне. Тобто займатися улюбленою справою – це в певному сенсі зрадити свій рід, саме цю родову установку, яка передавалася з покоління до покоління. Але пройшовши програму по дослідженню роду від Уляни Андрусів і ще, майстер-клас гештальт-терапевтки Наталки Шпот «Покликання» у спільноті «Пошуршимо?», який ще більше надихнув мене і розставив всі крапки над „і”, цю статтю можна розцінювати як маленьку зміну (яка, згодом, надіюся, переросте у велику) у зміни родової програми щодо професійної реалізації у моєму житті.

Що батьки передали нам у спадок? Початок дослідження

· Які цінності були у моїх батьків, бабусів, дідусів, прабабусів, прадідусів? Щонайбільше шанували у моїй сім’ї? До чого заохочували? Що схвалювали і забороняли?
· Чи є сімейні цінності також актуальними для мене? Чи посилаюся я підсвідомо на них, приймаючи важливі рішення? Чи навпаки я хотіла би їх змінити, бо відчуваю, що вони не співзвучні із моїми переконаннями?
· Чи усвідомлюю які цінності прийняла за замовчуванням, а які вибрала самостійно?

Навіщо нам аналіз роду

Бо творячи своє життя, я хочу свідомо вибирати цінності, звички, мої реакції на різні життєві радості і негаразди. А зробити це можна коли точно знаю, що саме у «родовій скрині» заховане й усвідомлюю що саме я приймаю, а що відкидаю, що створюю або ще хочу створити цим самим вибудовую нову родову гілку, вже усвідомлено пишу власний сценарій життя.
А якщо я свідомо не працювала над розумінням свого родового спадку, то однозначно реалізую один із сценаріїв своїх батьків, дідусів чи прадідусів. Це логічно і закономірно. Ось як про це пише психотерапевт Віктор Франкл:

Спадковість – це не більше, ніж матеріал, з якого людина будує сама себе. Це не більше, ніж каміння, котрі можуть бути використані, а можуть бути відкинені будівельником. Але сам будівельник збудований не з каменів.

Тобто історія роду – це ще одна складова формування нашого характеру і, загалом, нашого життя; це просто ще одна частина мене, яку варто дослідити

Як спадок роду стає нашим ресурсом

Дізнайтеся правду про те, що було у житті бабусів, дідусів і пра-, прапрадідних: якими людьми вони були, у що вірили і чого боялися (так-так, це теж важливо, адже страхи також передаються). Якщо було багато сумних і негативних історій: вислухайте, усвідомте чому і через що так сталося, прийміть та пробачте.

• Попри, можливо, навіть важке життя, знайдіть щось хороше, що було у тому часі: як вони сприймали негаразди, які позитивні риси характеру вдалося відшліфувати завдяки труднощам? Що нашим родичам і прародичам допомагало розв’язувати проблеми, боротися з і досягати поставлених цілей? Це все формує нашу силу, адже якщо якісь певні позитивні риси характеру були у них, то ви точно віднайдете ресурси і можливості, щоб відкрити їх у собі або сформувати. А, можливо, ви вже усвідомлюєте, що це маєте і, навіть думаєте, що це є вашою заслугою:)

Одне із несподіваних моїх відкриттів – це велике відчуття вдячності предкам. За їхні правильні вибори, за те, що у певних діях йшли за покликом серця, за їхні цінності, багато з яких виявилися морально-прийнятними і для мене.
Після завершення дослідження до мене прийшло глибоке усвідомлення того, що історія мого життя також ввійде в історію мого роду і стане однією з родових гілок і своєрідним підгрунтям – основою для майбутніх поколінь.
І як я її напишу – такою вона і буде. Від цієї думки з’являється ще більше бажання написати її за власним життєвим сценарієм, і головне – за який не буде соромно ні перед собою, ні перед майбутніми поколіннями.

Я заохочую дослідити історію вашого роду настільки детально, настільки це тільки можливо. Бажаю вам несподівано-приємних відкриттів, а також, щоб це дослідження додало вам нових ресурсів, сил і енергії й ентузіазму творити історію власного життя усвідомлено, натхненно і так, як хочете саме ви!

Хочете знайти своє покликання у житті? Без міфів та води, лише глибинна робота на майстер-класі “Покликання” від гештальт-терапевтки Наталки Шпот. Придбати >>>
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram
telegram